Захист від сонця

Як обрати сонцезахисний засіб SPF?

Захищати шкіру від небезпечного УФ-випромінювання треба не тільки влітку, коли сонечко припікає, а в наших широтах з весни, коли позначка індексу УФ сягає 3. А також взимку на гірськолижних курортах, оскільки там показники УФ завжди вищі через висоту та віддзеркалення від снігу.

Як дізнатися індекс небезпечного ультрафіолетового випромінювання?

Індекс УФ можна подивитися на будь-якому смартфоні – відкрийте додаток “Погода” на iOS чи Android і ця інформація буде трохи нижче прогнозу. До речі індекс не залежить від хмарності, тож може бути високим навіть у похмуру погоду. Тому захищати шкіру потрібно практично увесь рік.

Чим небезпечне УФ-випромінювання? Чому всі навкруги про це говорять, можливо, це маркетинг, аби продати побільше сонцезахисних кремів?

Ні, на жаль це не маркетинг, а реаліі, підкріплені науковими дослідженнями.

Мінімальне, що ми отримуємо від небезпечного випромінювання – це гіперпігментація шкіри та фотостаріння. Коли шкіра виглядає як перепелине яйце із масою плям різної інтенсивності за кольором, зморшки стають більш глибші, шкіра пересушена.

Якщо в 16 ластовиння (веснянки) виглядають мило, то в 45 це переростає в неестетичні плями на обличчі.

І якби ж то була тільки естетично-косметологічна проблема. Але на жаль наступний крок небезпеки – це меланома, рак шкіри. Вважається, що близько 90% всіх випадків меланоми пов’язані з впливом ультрафіолетового випромінювання як природного (природне сонце), так і штучного (солярії).

Яке буває випромінювання?

UVA – не викликає опіку шкіри, випромінювання проходить через хмари, скло і навіть шкіру, проникаючи в її глибші шари. Фільтр UVA-випромінювання на упаковках сонцезахисного крему маркується як PA+. Чим більше знаків «+» біля букв, тим вищий рівень захисту.

UVB –  не проникає глибоко в дерму, але може спричинити алергію, почервоніння, опік шкіри. Ступінь захисту від UVB позначається літерами SPF6. Чим більше число SPF, тим вищий захист.

Фактор захисту означає, який час на сонці ви можете провести без шкоди для шкіри. Розрахунок приблизно такий: наприклад, ваша шкіра червоніє на сонці за 10 хвилин. Беремо засіб з фактором захисту 30, перемножуємо ці цифри, разом – 300 хвилин ви можете перебувати на сонці без негативних наслідків при правильному нанесенні і оновленні засобу на шкірі.

Максимальний фактор захисту 50. До речі, якщо бачите SPF80 або 100, знайте, це маркетинговий хід, не більше.

Які бувають типи сонцезахисних засобів?

Фізичні (мінеральні) фільтри – коли засіб (крем, спрей, лосьон) робить на шкіри ніби плівку-щит та віддзеркалює випромінювання. Зазвичай такі засоби трохи вибілюють шкіру, не вбираються, залишають на шкірі відчуття присутності засобу. Це нормально, тому що саме так працює цей тип захисту.
Звертайте увагу на упаковку – у  складі таких засобів буде вказано диоксид титану (Titanium Dioxide) и оксид цинку (Zinc Oxide).

Такий вид захисту вважається безпечним оскільки засіб залишається на шкірі та не поглинається нею. Зазвичай сонцезахисні засоби для дітей також роблять на фізичних фільтрах.

Недоліки фізичних фільтрів:

  • можуть бути комедогенними
  • залишають білий колір на шкірі
  • можуть лягати розводами
  • потрібно оновлювати, коли шар засобу порушується у природних умовах (вода, протерли шкури рушником, тощо)

Хімічні (органічні) фільтри – зовсім інший принцип дії, випромінювання не віддзеркалюється, як у випадку фізичних фільтрів, а поглинається, перетворюється на теплову енергію.

За текстурою засоби на хімічних фільтрах подібні до звичайного крему – вони безбарвні, повністю поглинаються шкірою, не залишають відчуття плівки на шкірі, дуже комфортні. Деякі виробники додатково вводять зволожувальні інгредієнти.

Видів хімічних фільтрів дуже багато і не всі вони є безпечними як для людей із чутливою шкірою, так і довкілля. Наприклад, оксибензон або октиноксат є шкідливими для рифів – викликають іх знебарвлення та загибель Звертайте увагу на маркування Reef safe – тобто цей сонцезахисний засіб не є шкідливим для рифів.

 Для чутливої або алергічної шкіри краще вибрати сонцезахисні засоби, які так і позиціонуються як заспокійливі та підходящі для такого типу шкіри. Зазвичай виробник це вказує у описі. Або діставати пробники чи мініатюри перед купівлею повнорозмірного засобу. Втім зараз різноманіття засобів на хімічних фільтрах від космецевтичних брендів, які враховують ці параметри.

Скільки потрібно наносити сонцезахисного засобу для повноцінного захисту?

Для захисту обличчя та тіла на один раз потрібно біля 30 мл засобу. Для обличчя – чайна ложка або “два пальця” засобу. Це досить багато, так.

Проте зауважте, що два пальця – мається на увазі обличчя, шия та верхня частина декольте. В такому нанесенні це взагалі ок.
Правило двох пальців зручно використовувати для всього тіла. Умовно поділяємо тіло на зони – на кожну наносимо “2 пальця” засобу.

Як поєднувати сонцезахисні засоби та звичайний догляд та макіяж?

Треба запам’ятати, що сонцезахист не замінює доглядовий крем. Нанесення SPF – це  останній крок після звичайної доглядової рутини. Наприклад, ваш щоденний звичайний догляд, – гель для вмивання, тонер/тонік, сироватка, крем. Наносите все по черзі та чекайте 20 хвилин – і вже тільки потім наносьте сонцезахисний засіб. 

Якщо плануєте макіяж, то наносьте вже поверх сонцезахисного засобу.

Тональний чи ББ-крем з SPF не замінюють сонцезахист! Бо неможливо нанести на обличчя стільки засобу, скільки потрібно (пам’ятаємо про “два пальця”) – чайна ложка тонального на обличчі стане товстошаровою маскою.

Слід пам’ятати, що при одночасному нанесенні двох продуктів з SPF-фактором, наприклад, бб-крему та сонцезахисного засобу, ступінь захисту не збільшується. Тобто бб-крем з SPF25+сонцезахисний крем SPF38 вкупі не дають SPF63. Сонцезахист в цій связці буде йти по засобу з найвищою цифрою – тобто SPF38.

Сонцезахисні засоби на хімічних фільтрах зазвичай потрібно оновлювати кожні дві години перебування. Деякі фільтри здатні триматися довше та/або є водостійкими – про це виробник зазвичай пише на упаковці та описі.

 Але дві години – це стосується саме безперервного знаходження на сонці. Якщо ви працюєте в офісі, то зранку SPF звичайно потрібний, а якщо ввечері сонця активного нема, то можна і не оновлювати. Якщо сонце к кінцю робочого дня все ще активне, то можна оновити захист за допомогою сонцезахисного стіка, спрея або кушона поверх. 

Проте й тут треба зробити ремарку, що наносити щось поверх восьмигодинного макіяжу, пилу та бруду, що скопився на шкірі обличчя за цей день, – просто негігієнічно! Тож я більш схиляюся до мінімального очищення шкіри перед оновленням сонцезахисту, наприклад, серветками для демакіяжу.

Фізичний фільтр треба оновлювати коли він фізично зникає з вашої шкіри. В іншому такі ж рекомендації, як і щодо хімічних фільтрів. Якщо ви знаходитеся на відпочинку, де дуже активне сонце, оновлювати потрібно кожні 2 години, після кожного плавання та фізичного прибирання засобу зі шкіри.

Як правильно змивати сонцезахисний засіб?

Однозначно звичайного гелю для вмивання буде замало. Фізичний фільтр може бути комедогенним, хімічний проникає у верхні слої дерми. Тож очищати потрібно ретельно – за допомогою гідрофільної олії або міцелярної води. А вже потім доочищувати гелем/пінкою для вмивання.

Всім безпечного сонця!

Ната та команда Hitomi

Купити сонцезахисні засоби можна в нас на сайті:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.