Хімія

Про що суперечка: фактори росту в косметиці і онкологія

Людське тіло складається з білків, і, відповідно, з ланцюжків амінокислот, послідовність яких в ланцюжку визначає будову і функцію білкової молекули. Види білків визначають їх функцію: каталітична, структурна, захисна, рухова, транспортна, рецепторна, сигнальна. Останньою зараз присвячено найбільшу увагу хіміків та біологів. Сигнальна функція полягає в здатності білка брати участь у передачі сигналів між клітинами, тканинами і органами, служити провідником необхідної інформації.

Клітини можуть взаємодіяти один з одним на відстані за допомогою спеціальних білків, що передаються через міжклітинний речовина. До таких білків належать цитокіни, фактори росту та інші.

Цитокіни – невеликі пептидні інформаційні молекули. Вони регулюють взаємодії між клітинами, визначають життєдіяльність клітин, їх виживання, стимулюють або пригнічують ріст, диференціацію, функціональну активність і апоптоз (явище програмованої клітинної смерті), забезпечують узгодженість і впорядкованість дій імунної, ендокринної та нервової систем. Прикладом цитокінів може служити фактор некрозу пухлин, який передає сигнали запалення між клітинами організму.

Фактори зростання – це природні сполуки, здатні стимулювати зростання, проліферацію і / або диференціювання живих клітин. Як правило, це пептидні або стероїдні гормони. Фактори зростання функціонують як сигнальні молекули для взаємодії між клітинами. Прикладами є цитокіни і гормони, які пов’язують специфічними клітинними рецепторами. Італійський нейробіолог Рита Леві-Монтальчіні за відкриття чинників зростання, зокрема, фактора росту нервів, отримала разом з Стенлі Коеном Нобелівську премію з фізіології і медицині 1986 року. Іншими широко відомими факторами зростання є еритропоетин і інсуліноподібний фактор росту 1. (Wiki)

Погана новина в тому, що концентрація факторів росту непостійна протягом життя. Найбільша – в крові немовлят (згадали жарт про вічну молодість?), А з 25 років їх кількість починає зменшуватися, викликаючи уповільнення регенерації, накопичення поломок і старіння. Біохіміки вирішили сконцентруватися на можливість уповільнення процесу старіння шляхом активації клітин-мішеней факторами зростання. Ефективність підтверджена багаторічними медичними дослідженнями, найпершого і відомому – еритропоетину (ЕПО) – присвячено понад 25000 наукових публікацій, його виробляють десятки фармацевтичних компаній. І саме успіх факторів росту в медицині змусив косметологів дивитися в цю ж сторону. Наприклад, однією з причин вікових змін шкіри є зниження числа і ефективності функціонування фібробластів, що веде до втрати шкірою еластичності і появи зморшок. Уповільнити процес можна, повернувши активність клітин сполучної тканини на колишній рівень, що і роблять фактори росту.

Однак не все так райдужно. Головна проблема активного впровадження факторів росту в косметичні препарати – наявність в клітинах пухлин рецепторів до чинників зростання, тому більшість досліджень в даний момент присвячено тому, чи можливий ризик онкогенезу (розвитку онкологічних змін).

За словами відомого експерта в області косметології, творця марки Meder Beauty Science і автора кількох книг тійно Орасмяе-Медер, думка клітинних біологів формулюється приблизно так: “Якби чинники зростання могли проникати в неушкоджену шкіру, було б про що турбуватися”. Справа в тому, що розмір їх молекул занадто великий для того, щоб проникнути глибше верхніх шарів шкіри (найменший – EGF – має розмір близько 6000 дальтон, а середній розмір – 15000 Так, що значно перевищує розмір молекули, яка теоретично може проникнути в глибокі шари неушкодженої шкіри). Якщо ж шкіра стоншена, роздратована, подряпана, недавно перенесла професійний пілінг, лазерне або інвазивне вплив, певний ризик проникнення існує.

Тійна пише: “Що привабливо у використанні факторів росту – в дослідженнях in vitro та ex vivo вони роблять помітний і позитивний вплив на клітини шкіри, причому, як клітини епідермісу, так і клітини дерми. При цьому, в общем-то, досить проникнення в глибокі шари епідермісу, тому що у клітин епідермісу є рецептори до факторів росту і при підвищенні локальної концентрації факторів росту, запускається каскад сигнальних реакцій, який призводить до прискорення процесу регенерації і посилення синтезу структурних білків – тобто, шкіра відновлюється і стає більш щільною. Однак, щоденне і регулярне застосування залишається поки діскутабельним, дані досліджень суперечливі – я це вважаю невиправданим і вважала за краще б почекати додаткових даних “.

Такої ж думки дотримується і Орелі Гійо – інноватор сучасної косметології, фахівець з органічної хімії, автор кількох десятків досліджень і розробок продуктів. Проведені Орелі наукові дослідження про взаємодію пептидів з клітинами шкіри впроваджені провідними світовими косметичними брендами: Bioderma, Institut Esthederm, Etat Pur і іншими.

“Якщо говорити про вплив факторів в шкірі, то вони не можуть бути онкогенними тільки лише з тієї причини, що не в змозі проникнути через епідерміс через розмір молекул. Можливо, такий ризик існує при використанні інвазивних методик, але я мало знайома з цією областю косметології. У косметичних продуктах не використовується повні чинники зростання, а лише частини, які заміщають якісь ділянки амінокислотною ланцюжка. Але якщо є компанії, які не дотримуються ці умови, то потенційно ризик зростання онкоклітин існує при їх наявності на шкірі “, – говорить Орелі.

Фахівці сходяться в одному: якщо ви зважилися на використання коштів з факторами росту, доцільніше робити це або коротким курсом до 28 днів раз на рік, або просто наносити висококонцентровані маски кілька разів на місяць для стимуляції клітин епідермісу. Застосовувати такі продукти можна при відсутності пошкоджень і на шкірі. В цьому випадку фактори росту будуть працювати на максимальний результат.

Знайти фактори росту в складі косметики: EGF, FGF-7, KGF-1, heparin-binding growth factor 7 (HBGF-7), VEGF, FGF, IGF, TGF, rh-Oligopeptide-1, sh-Oligopeptide-2, sh -Polypeptide-1, rh-Polypeptide-3, sh-Polypeptide-9, sh-Polypeptide-10, sh-Polypeptide-11, sh-Polypeptide-19 і ін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.